Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Spoljnotrgovinska politika i platni bilans". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



Sadrzaj

Uvod ......................................................................................... 3

Ekonomske funkcije drzave u savremenoj trzisnoj privredi ... 4

Spoljnotrgovinska politika i platni bilans ................................. 5

Pozitivni efekti spoljnotrgovinske politike ................... 5

Instrumenti spljnotrgovinske politike ........................... 7

Argumenti u korist protekcionizma .............................. 9

Platni bilans ............................................................................. 10

Devizni kurs i platni bilans ........................................... 14

Zlatni standard .............................................................. 14

Zlatno dolarski standard ............................................... 15

Fleksibilni ( plivajuci) kurs .......................................... 16

Zakljucak ................................................................................. 19

Literatura ................................................................................. 20

Uvod

Od davnina je medjunarodna podela rada imala za posledicu nuznost razmene dobara i usluga izmedju zemalja. Sa razvojem proizvodnih snaga drustva u svetu je odgovarajuce rasla i nuznost ove razmene i u savremenim uslovima njen obim je doveden do neslucenih razmena. Nijedna nacionalna privreda u svetu, bez obzira na postojeci sistem drustvenih odnosa i stepen dostignuca privrednog razvitka iz mnogih razloga, ne moze da se izoluje od kretanja u svetskoj privredi. Naprotiv, savremeni razvitak medjunarodnih ekonomskih odnosa ide u suprotnom pravcu. On sve vise, na odgovarajuci nacin, uklapa nacionalne privrede u jedan sveobuhvatni sistem svetske privrede. Pri tom, svaka nacionalna privreda u tom procesu nalazi svoj interes.

Spoljnotrgovinska robna razmena se odvija u uslovima nepostedne konkurentske borbe radi obezbedjenja sto veceg ucesca u ukupnoj sumi viska vrednosti stvorenog u proizvodnji robe, koja je predmet medjunarodne razmene.

Kratak istorijat spoljne trgovine, od njenih blika do savremenih formi njenog odvijanja, ukazuje da se ona razvila uporedo sa razvojem proizvodnih snaga.

Spoljna trgovina ostvaruje znacajne zadatke u okviru nacionalne privrede i u medjunarodnim ekonomskim odnosima. Uloga spoljnotrgovinske razmene na nacionalnom planu se svodi u osnovi na izvrsenje zeljenih promena u materijalnoj strukturi drustvenog proizvoda.

Pod dejstvom rezultata spoljnotrgovinske razmene uskladjena materijalna struktura drustvenog proizvoda sa potrebama tekuce potrosnje. U tome je sustina uloge spoljnotrgovinske razmene.

Spoljnotrgovinska razmena u okviru savremenih medjunarodnih ekonomskih odnosa, pored navedenog, predstavlja i veoma znacajan faktor privrednog i tehnickog progresa u svetu. Ona podstice proizvodnju u zaostalim podrucjima na ubrzani privredni razvitak. Medjunarodna razmena je postala neophodnost savremene svetske privrede iz razloga koje delimo na: prirodne drustveno – ekonomske.

Ekonomske funkcije drzave u savremenoj trzisnoj privredi

Pojava Velike ekonomske krize u periodu od 1929. do 1933. godine, te I i II svetski rat, oznacila su i kraj neoklasicnog modela privrede, jer samo trziste vise nije moglo uspesno razresavati nagomilane

probleme u privredi. Zato dolazi do sve veceg ubedjenja medju vodecim ekonomskim teoreticarima da je drzava jedini faktor koji moze da doprinese poboljsanju performansi privrede.Funkcije koje spadaju u ekonomske funkcije jedne drzave su: uzroci nastanka i razvoja drzavnog kapitalizma, ekonomske funkcije drzave i drzavni intervencionizam i oblici drzavne intervencije u koje se pored fiskalne politike i drzavnih rashoda, politike cena i makroekonomske stabilnosti, kreditno monetarnog sistema i politike, antimonopolske politike ubraja i spoljnotrgovinska politika i platni bilans.

...

 

--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!